Tak tady žije vodník Jeseňák


 Lom Jesenný

    Jedná se o zatopený vápencový lom přibližně ve tvaru srdce, o rozloze přibližně 130 x 90 metrů a maximální hloubkou 13,5 metrů. Přístup k vodě je od parkoviště cestičkou přes můstek na ostrov. Odtud už je vstup do vody možný po schodech nebo skokem z mola. Od zmíněných schodů jsou vyvázány cesty k jednotlivým objektům, které jsou v lomu.

Jsou zde jak pozůstatky těžby, tak i uměle nainstalované objekty :

Lom Jesenný - Diving s.r.o. Lom Jesenný - Diving s.r.o.

Dále tu můžete spatřit :

Lom Jesenný - Diving s.r.o.
  • raky, škeble
  • okouny, pstruhy
  • štiky, sumce
  • kapry a koi-kapry  
  • líny, perlíny
  • candáti a další ... 
Lom Jesenný - Diving s.r.o.Lom Jesenný - Diving s.r.o.
     
video z Jesennýho

Tady Vám Hugo Habrman ukazuje, jak to v našem lomu vypadá

    Auto zaparkujete přímo v oploceném areálu lomu. K převlékání můžete využít krytý přístřešek nebo volné travnaté plochy okolo lomu. Základna poskytuje celoroční servis a má i výborné zázemí pro potápění  za ošklivého počasí a nebo v zimě pod ledem.  Při potápění pod ledem je otvor vyřezán okolo schodů pro bezpečný vstup i výstup z vody. V zimě je k dispozici i vytápěná převlékárna, sprcha s teplou vodou a příjemně vytopená klubovna... 

 

Panorama potápěčské základny Lom Jesenný

 

Zázemí základny a zkušenosti instruktorů a divemasterů umožňuje celoroční potápění.

 

Potápění pod ledem vyžaduje platnou kvalifikaci pro toto potápění. Pro ostatní můžeme zajistit kvalifikovaný doprovod, případně uspořádat kurz potápění pod ledem....    

 

Aktuálně o lomu v Jesenný na Stranách potapěčských   zde....

           

Fotografie našeho lomu najdete

 


Řeka Kamenice

    Obcí Jesenný protéká nádherná řeka Kamenice. Se svými zákoutími, tůněmi, poskytuje možnost sledovat hejna lipanů. A to třeba u jezu s náhonem elektrárny s hloubkou do 1m nebo v 3m hluboké tůni nedaleko proti proudu. Najdete tu mělká kamenitá místa i hluboké a klidné tůně. Můžete v dravém proudu neúspěšně bojovat s vodou a sledovat jak lipani hledají potravu. V Kamenici žijí zajímaví a mnohdy i chránění  živočichové, stačí se jen velmi pozorně dívat. Najdete tu třeba vranku nebo mihuli potoční, ale i "obyčejného" pstruha obecného a potočního, lipana, či sivena amerického.

 

Řeku Kamenici v Jizerských horách nádherně zachytil Hugo Habrman ve svém filmovém seriálu Tepny naší země.

 

Ukázky z tohoto filmu najdete zde....

   

Při potápění můžete využít zázemí a servis naší potápěčské základny Diving s.r.o. Jesenný, kde Vám rádi poradíme kde najít nejlepší místa na potápění.... Je několik velmi dobře přístupných míst, jako například u jezu, kde se dá zajet autem až skoro k řece na širokou lesní cestu a tam "rozbít tábor" a stačí jen slézt ze břehu do řeky. A když náhodou je zima a škaredé počasí, můžete jako to děláme my, připravit se na základně a ten kousek popojet autem už oblečený a cajky připravený...  

 

Fotografie řeky Kamenice a okolí najdete zde...

 

Fotografie toho co žije v řece Kamenici a jak to pod vodou vypadá najdete zde...

Řeka Kamenice - Diving s.r.o.

Řeka Kamenice - Diving s.r.o.

Řeka Kamenice - Diving s.r.o.

Řeka Kamenice - Diving s.r.o.


Lom Jílové u Držkova

   

     Na okraji vesničky Jílové u Držkova je menší zatopený  lom o velikosti přibližně 60 x 25 metrů a hloubce max. 7,1 metrů. Najdete zde velmi zajímavé je prostředí břidlicového lomu. Pokuď se zde zanoříte, najdete tu kolonii raků. Z ryb tu najdete štiku, kapra, okouna a další. Možná tu narazíte  i zbytky populace čolků.

 

Auto zanecháte na kraji silnice u lomu a ten kousíček k lomu, holt cajky nanosíte pěšinou. Zato si můžete vybrat, kde se rozbalíte, neboť místa na břehu je dostatek.  I přístup do vody je pěkný.

 

Jílové se nachází asi 7km od naší potápěčské základny Diving s.r.o. a opět můžete při potápění využít naše zázemí a servis.

 

Aktuálně o lomu Jílové na Stranách potapěčských   zde....

 

Fotografie z lomu Jílové najdete zde...

Lom Jílové u Držkova - Diving s.r.o.

Lom Jílové u Držkova - Diving s.r.o.

Lom Jílové u Držkova - Diving s.r.o.

Lom Jílové u Držkova - Diving s.r.o.

www.lomjesenny.cz